Yerli corona virüsü aşısıyla ilgili ‘yan tesir’ açıklaması

 Yerli corona virüsü aşısıyla ilgili ‘yan tesir’ açıklaması

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKUM) tarafından corona virüsüne karşısında geliştirilen ve Sıhhat Bakanlığı ile Türkiye Afiyet Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) göre desteklenen COVID- 19 yerli aşısının Safha 1 çalışması, 44 gönüllü üstünde yapıldı ve 14 Aralık itibarıyla tamamlandı.

Safha 1 çalışmalarında aşı uygulanan 44 gönüllüde herhangi bir ast etkiye rastlanmadığı bildirildi. İnaktif aşısının Faz 2 çalışmaları ise 10 Şubat’ta başladı.

“AŞIYA BAĞLI CİDDİ BİR EMRINDEKI ETKİ GÖRÜLMEDİ”

Aşama 2 kapsamında 13 günde 52 gönüllüye yerli aşı uygulandı. Son durumla ilgili sosyal medyadan paylaşım yapan İKUM Müdür Yardımcısı Ahmet İnal, şu ifadeleri kullandı:

* Bugün itibarıyla 52 gönüllümüzün Aşama 2’de birincil doz aşılanması tamamlandı. Şu ana dek kontrolleri özenle yapılmakta.

* Aşıya emrindeki ciddi bir alt etki görülmedi. Yerli aşı Aşama 2’de bir yanlamasına gönüllü kayıtları devam ederken bir yandan gönüllü olan vatandaşlarımızın işlemleri yapılmakta.

* İşlemleri tamamlanan gönüllülerimize aşı tamamlanmak için randevu verilmektedir. DHA

İlginizi ÇekebilirBebeğini yaşattı, corona virüsüne yenik düştüBebeğini yaşattı, corona virüsüne yenik düştü

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın