Son dakika… Perseverance uzay aracı Mars’a indi

 Son dakika… Perseverance uzay aracı Mars’a indi

Mars’ın keşfinde potansiyel geçmiş yaşamın izlerini aramak ve Mars’a insanlı yolculuğun yollarını bulmak için yola meydana çıkan NASA’nın Perseverance uzay aracı, Doğu zaman dilimine (ET) göre 15:57’de Mars’a başarılı bir şekilde iniş yaptı.

30 Temmuz Perşembe günü Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan, Mars’a yola meydana çıkan NASA’nın yeni nesil uzay aracı Perseverance, planlanan görevi için bir Mars yılı (Takriben 1 Dünya yılı) baştan başa Mars’tan 500gr kaya ve toprak örneklerini toplayarak dünyaya getirmesi bekleniyor.

Uydu görüntülerinden 3.5 milyar sene önce eski bir göl olduğu düşünülen ve Jezerk Crater adı bahşedilen bölgeye gönderilen Perseverance, Mars’ta geçmiş mikrobiyal yaşamın potansiyel kanıtı üzerine keşfe başladı. Perseverance’ın, karbondioksit açısından zengin Mars atmosferinin unsurlarını gelecekteki astronotlar için oksijen üretmesi üstüne bir deney yapması planlanıyor.

Başarılı bir şekilde iniş yapan Perseverance’ın, Mars’tan kaydettiği ilk görünüm uzay aracının Twitter hesabından “merhaba dünya, ölümsüz evime ilk bakışım” mesajıyla paylaşıldı. (İHA)

İlginizi ÇekebilirNASA'dan Salda paylaşımı: Mars'a dair fikir verecekNASA’dan Salda paylaşımı: Mars’a dair zihin verecekİlginizi ÇekebilirBill Gates'ten Elon Musk'a taş: Mars'a para harcayacağına dünyada krizler varBill Gates’ten Elon Musk’a taş: Mars’a para harcayacağına dünyada krizler var

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın