Pandemi döneminde kullanımı arttı: Astımda artışta ‘oda spreyi’ uyarısı

 Pandemi döneminde kullanımı arttı: Astımda artışta ‘oda spreyi’ uyarısı

Kış aylarına karşın astım vakalarında artma yaşandığına uyarı çeken Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, bu dönemde görülen vakaların en manâlı nedeninin kapalı alanlarda kullanılan oda kokuları olduğunu hatırlattı.

Deterjan ve dezenfektanların aşırı kullanımının da bu sorunun esas nedenlerinden olduğunu anlatan Prof. Dr. Muhammed Belirli Akkoyunlu, “Açıkçası şunu anlamak gerekir; doğal olmayan bütün kimyasalların içerisinde insan vücudunun karşı reaksiyon vereceği alerjenler var. Bunun insan vücuduna ekstra bir yükü var. Hasta astım değilse alerjinin tetiklemesine tabi astım tablosu ortaya çıkıyor. Eğer kişi astımsa, hastalığının alevlenmesine alt olarak KOAH tablosu görülüyor” diye konuştu.

“ODA KOKULARI EVİN TEMİZ OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR”

Bu dönemde evlerin temizliğinin öneminin altını çizen Prof. Dr. Akkoyunlu, söyle konuştu:

* Yersiz parfümlerin, deterjanların fazla kullanımına uyarı etmeliyiz. Çünkü bu oda kokuları gerçekten evin temiz olduğu anlamına gelmiyor. Sadece temiz bir koku yayarak fena kokular sizi rahatsız etmiyor. bu nedenle evlerin temizlenmesi ve havalandırılması bizler için fazla daha kayda değer.

* dahası şunu bilmek gerekir ancak yoğun deterjan kullanımı tıpkı oda parfümleri gibi ciddi risk oluşturur. Evde var olan patojenler yani bakterilerin, mantarların büyük bir kısmı bizim beraber yaşadığımız genel itibariyle sağlığımızı bozmayan şeyler.

* Bunların fazla ağır deterjanlar, dezenfektanlar ve oda kokuları ile engellenmesine lüzum yok. Kolay temizleme malzemeleri ve hafif sabunla, sirkeyle beraber kolay bir şekilde temizlenebilir. Yoğun şekilde bu nesil kimyasalların kullanılmasını önermiyoruz.

“ARABALARDA DA AYNI TEHLİKE VAR”

* Evlerden çok daha artı ve yoğun bir şekilde ayrıca fazla daha rahat bir alanda bu ürünleri kullanıyoruz. Belki de evlerden daha tehlikeli alanlar buralardır. Bu  da dikkat etmek gerekiyor.

* Başlıca şikayetlerin başlaması şöyledir; araba veya konut gibi kapalı bir ortama girdiğinizde bazen öksürük başlar ara sıra de birey hırıltı biçiminde nefes alır. Göğüste sıkışma şehvetli de yaşanabilir.

* Bu kişilerin o maddeye karşısında alerjisi olduğunu gösterir ya da kişinin astımı tetiklenmiş olabilir. Bu sorunlar devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır” tavsiyesinde bulundu.

Çocukluk çağında maruziyete de uyarı çeken Akkoyunlu, “Biz buna hijyen teorisi diyoruz. Bu tür dezenfektanların fazla kullanımına emrindeki bilhassa şehir halkı yaşamındaki çocuklarda astımın görünme nedeni bu tür kimyasalların fazla kullanımı. (DHA)

İlginizi Çekebilir'Astım ve KOAH görülme olasılığı arttı'‘Astım ve KOAH görülme olasılığı arttı’

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın