Olgu sayılarının maksimum olduğu Karadeniz’e özgü kısıtlama talebi

 Olgu sayılarının maksimum olduğu Karadeniz’e özgü kısıtlama talebi

Sağlık Durumu Bakanlığı ‘covid19.saglik.gov.tr’ adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere kadar, 8-14 Şubat 2021 tarihleri aralarında Covid-19 olgu sayılarının azami olduğu iller, sırasıyla Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun oldu.

Karadeniz Bölgesi’nde çalışmalarını sürdüren filyasyon ekipleri, son günlerde corona virüsünün azami cenaze namazları, baş sağlığı ve konut ziyaretlerinde yayıldığını saptama etti. Bölgede önceki hafta etkili olan sıcak havaların etkisiyle sahiller, parklar ve toplu alanlarda oluşan kalabalıklarında vaka sayılarının artmasına niçin olduğu belirlendi. Yetkililer, bu illerde, taziye için toplanılan evlerde virüsün daha pozitif yayıldığını belirterek vatandaşlara bu konuda uyarılarda bulunmaya başladı. Bir Takım uzmanlarda olgu sayılarının en yüksek olduğu iller sıralamasında ilk 5 ilin yer aldığı Karadeniz için yöresel kısıtlama tedbirleri uygulanması istendi.

PROF. DR. AYDIN: TÜRDEŞ DEĞİŞİM VAR

FOTO: DHA

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Okumuş, il bazındaki corona virüsü vakalarında Karadeniz Bölgesi’ndeki şehirlerin birincil 5’te yer almasını değerlendirdi.

Prof. Dr. Aydınlatılmış, “Liderliği Karadeniz Bölgesi’nin götürdüğünü gördük. Rize, Trabzon, Ordu, Giresun ve Samsunda yüksek oranda, haftalık 100 bin kişiye düşen sayılarda en yüksek olan kentler olarak karşımıza çıkıyor. Bizi peşine düşüp takip eden öteki bölgelerde ise illerde daha az sayıda olduğu görülüyor. Bir bölgenin değil tamamı değil lakin bölgede bir takım iller ön plana çıkıyor. Karadeniz Bölgesi’nin iki taraflı bir liderliğe birlikte sahip olmaları, ayni yapili olan bir yayma olduğunu düşündürdü dedi.

“BÖLGEYE ÖZEL BİR FİLYASYON YÖNTEMİ GEREKİYOR”

Prof. Dr. Açık Fikirli, “Doğu Karadeniz’de corona virüsünün tüm bölgeye yayıldığını söyleyerek, Karadeniz Bölgesi’nin her tarafında enfekte olduğu ve bunun kentten kırsala kadar yaygın olarak bulunduğunu ve benzer rakamlarda olduğu görülüyor. O yüzden ‘ayni yapili olan’ bir dağılım olduğu şüphesini akla getiriyor. bu nedenle taramaların daha da artırılması, test sayılarının artırılarak kaynakların mutlaka tespit edilmesi gerekiyor. Huysuz halde sayıların giderek artabilme riskini taşıdığını net şekilde açıklama edebiliriz. Karadeniz Bölgesi’nin özel bir filyasyon yöntemiyle teftiş altına alınması gerekiyor. az kalsın köy, şehir, kasabalarda eşit oranda pozitiflik var. Bunun anlamı ise, birlikte hayat oluyor. Köy, büyük kasaba ayrımı değil. Tüm pozitifler tekrar eşdeğer orana dağılıyor. Tüm coğrafik alanı birlikte kullanıyorlar anlamı çıkıyor. Karadeniz Bölgesi’nin tamamında keza lider hem sayıca yüksek. Birlikte yaşadıklarını, köy ve büyük kasaba arasındaki seyahatlerin rahatlıkla yapılabildiğini, bu bakımdan kısıtlamaların engel oluşturmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“ILAVE TEDBİRLER ALINMALI”

FOTO: DHA

Prof. Dr. Aydınlatılmış, ilk olarak Trabzon olmak üzere Doğu Karadeniz’deki bütün şehirlerde ulaşım kısıtlaması ve tam kapanma gibi ilave tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, “Burada ek tedbirlerin alınmasına gereklilik olduğu açık. Ilave tedbirler kişisel önlemlerin yanına kapanma, şehirler arası ulaşım, şehir içi ulaşım, kırsala göç, kırsaldan dönüş gibi kısıtlamalar uygulanmalı. Karadeniz ve bunun lideri olan Trabzonda tam kapanmaya karşın veya benzer bir tedbirin alınmasının zorunlu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

VATANDAŞLARDAN TAM KAPANMA ÖNERİSİNE DESTEK

Vakaların en yüksek olduğu Trabzon’da bazı vatandaşlar, kurallara yeterince uyulmadığını düşünüyor. Asiye Şengül, insanların aklıselim davranmadığını ve kurallara uyarı etmediğini söyleyerek, “Zorunlu olmadığı sürece dışarı çıkmamaya çalışıyorum. İnsanların da pek yapmasını istiyorum. Keyfi olarak dıştan çıkıp dolaşmasınlar. İlk ilk kez tam kapanma olması gerekiyordu. Derhal ne yapsak fayda etmiyor. Mecburi kapanmamız gerekiyor dedi.

Vatandaşlardan Mehmet Muhsin Çuhadar ise, Ben 80 yaşındayım ve devletin koyduğu kaidelere 1 metre aykırı adım atmadım. Saatimde çıkıyorum, saatimde dönüyorum. Tüm hemşehriler buna riayet etsinler yeter diye konuştu. (DHA)

İlginizi ÇekebilirProf. Dr. Özlü: Karadeniz'de Covid-19 vakalarındaki artışın nedenini açıkladıProf. Dr. Kısa Ve Öz: Karadeniz’de Covid-19 vakalarındaki artışın nedenini açıkladı

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın