NASA’dan Salda paylaşımı: Mars’a dair akıl verecek

 NASA’dan Salda paylaşımı: Mars’a dair akıl verecek

NASA, ‘NASA Earth’ adlı Twitter hesabından, Mars’taki Jezero Krateri üzerinde incelemeler yapacak ve yaşam izi arayacak uzay arabulucu Perseverance’in fırlatılması için geri sayımın başladığını duyurarak, Burdur’da yer alan ve ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak aşina Salda Gölü’nün uzaydan görüntüsü ve Salda Gölü’nde NASA ekibi tarafından yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarını paylaştı.

SALDA GÖLÜ FİKİR VERİYOR

Salda Gölü ve Jezero Krateri’nin birlikte fotoğrafının yer aldığı paylaşımda, “Mars’a geri sayım başladı! NASA Persevere gezgininin Jezero Krateri’ne yalnızca bir gün daha sonra temas edeceğine güvenmek böylece şiddet ki. Kratere kimse but basmadı fakat Türkiye’deki Salda Gölü baştan sona neler bekleyebileceğimiz konusunda bazı fikirlerimiz var” denildi.

SALDA’DA ÇALIŞMA YAPILDI

NASA’nın web sitesinde ise NASA uzmanlarının Salda Gölü’nde yaptığı çalışmaların sonuçları açıklandı. Araştırmaya ilişkin Salda Gölü’nden sualtı mikrobiyalitleri, eski mikrobiyalitlerin açıkta kalan adası, alüvyon yelpazesi, eski ve yeni mikrobiyalitler, tortul yüzeyleri gibi birçok fotoğrafa da yer veriliyor.

‘TÜRKİYE’DE BİR GÖL BİZE MARS’I ANLATABİLİR’

‘Türkiye’de Bir Göl Bize Mars’ı Anlatabilir’ başlıklı alıştırma şöyle:

* Perseverance gezgininin 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero Krateri’ne tarihi bir iniş yapması planlanıyor. Gezici bölgeyi araştıracak ve Dünya’ya geri göndermek için kaya örnekleri toplayacak. Kraterin içine hiçbir insan üçgenin taban olmayan kenarı basmamış olsa da araştırmacılar Dünya’daki benzer bir görüntü doğruca ne bekleyeceklerine dair bir takım fikirlere sahipler: Salda Gölü

*Türkiye’nin güneybatısındaki bir gölün, Mars’taki bir çarpma krateri ile fazla artı müşterek yanı olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak iki havza benzer mineraloji ve jeoloji içerir. Sahiden, Salda Gölü, bir zamanlar bir göl içerdiği düşünülen Jezero Krateri’nde bulunanlara benzer karbonat mineralleri ve biriktirme özellikleri (deltalar) taşıyan dünyadaki tanıdık tek göldür.

ARAŞTIRMA 2019’DA YAPILDI

Purdue Üniversitesi’nde gezegen bilimci ve Perseverance bilim ekibinin üyesi olan Briony Horgan ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden meslektaşları, kıyı şeritlerini ve çevresini incelemek için 2019 yazında Salda Gölü’ne gitti.

Ekip, Jezero’da yaşam arayışına yol göstermek için Salda Gölü’ndeki mikrobiyal ve jeolojik süreçleri daha iyi anlamayı amaçladı. Horgan’ın yüksek lisans öğrencisi Bradley Garczynski’nin Salda Gölü’nde çektiği ve Perseverance ekibinin Jezero Krateri’nde bulmayı umduğu bazı özellikleri gösteren fotoğraflar var.

Araştırmacılar, NASA’nın Mars Keşif Gezgini’nden alınan verileri kullanarak, bilim adamlarının eski bir gölün kıyı şeridi olduğuna inandıkları Jezero Krateri’nin batı kenarlarında bir su havzası mineralleri ve muhtemelen karbonat karışımı tespit etti.

Horgan ve meslektaşları, bu birikintilerin Salda Gölü’ndekilere aynı olup olmadığını öğrenmeyi amaçlıyor. (DHA)

İlginizi ÇekebilirNASA'dan Amazon'un 'altın nehirleri'NASA’dan Amazon’un ‘altın nehirleri’

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın