Milletvekillikleri Düşürülen Farisoğulları ve Güven Terörle Mücadele Ekipleri Tarafından Gözaltına Alındı

 Milletvekillikleri Düşürülen Farisoğulları ve Güven Terörle Mücadele Ekipleri Tarafından Gözaltına Alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanan ve milletvekillikleri düşürülen Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında kesinleşen hapis cezaları nedeniyle yakalama kararı çıkarttı.

FARİSOĞULLARI GÖZALTINA ALINDIĞINI DUYURDU

Bugün itibariyle milletvekilliği düşürülen Musa Farisoğulları, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada gözaltına alındığını duyurdu. Farisoğulları açıklamasında, “Genel merkezimize gitmek üzere Diyarbakır’dan Ankara’ya giderken gözaltına alındım” ifadelerine kullandı.

Milletvekilliği düşürülerek hakkında yakalama kararı çıkartılan bir diğer kişi olan Leyla Güven ise Diyarbakır’da bulunan evinde polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Güven, Twitter hesabından “Gözaltına alınıyorum” açıklamasında bulundu.

İki ismin de hastaneye götürülerek muayenesinin yapılacağı ardından ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şubesi’ne götürüleceği öğrenildi.

YARGILANDIKLARI DAVA’DA HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞLARDI

HDP Diyarbakır Milletvekili Farisoğulları, Diyarbakır 2.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Aynı mahkemece görülen aynı dava’da HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Farisoğulları ve Güven’e yargılandıkları davada verilen cezalar itirazları üzerine Yargıtay 16.Ceza Dairesince görüşülmüş ve tekrar onanmıştı.

MİLLETVEKİLLİKLERİ BUGÜN DÜŞÜRÜLDÜ

TBMM Genel Kurulunda yapılan oturumda HDP’li Güven ve Farisoğulları hakkında verilen cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeleri okunarak bilgiye sunuldu.

Anayasa gereğince, Genel kurulda okunan tezkerelerin ardından Güven ve Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın