‘Mars’ta hayat izi bulunması ihtimali yüzde 50’

 ‘Mars’ta hayat izi bulunması ihtimali yüzde 50’

NASA’nın dün gece Mars’taki Jezero Krateri üzerinde çalışmalar gerçekleştirmek ve yaşam izi çağırmak amacıyla gönderdiği, Türkçe anlamı ‘Azim’ olan uzay arabulucu Perseverance, jeolojik yapısı bakımından Burdur’da Salda Gölü’ne benzetilen kratere başarılı bir iniş yaptı.

Antalya’da 2 bin 500 metre rakımda ABD ve Rusya gibi ülkelerle de iki taraflı uzay gözlem çalışmalarının yapıldığı TÜBİTAK Milli Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, Perseverance’in Mars’a inişi ve beklentiler hakkında bilgi verdi.

FOSİL VE MİGROORGANİZMALAR ARAŞTIRILIYOR

Perseverance’in de şimdiye kadarki Mars yüzeyine gönderilen Rover denilen türdeki hareketli bir laboratuvar olduğunu bildiren Prof. Dr. Sacit Özdemir, Bu türdeki araçların en büyüğü olur ya de yaklaşık 1 tonun ve 2 metrenin birazcık üstünde, 23 kamerası var.

En kayda değer hedefi orada canlıların olup olmadığına dair izleri, fosillerini tahlil etmek. Daha önceden Mars’ın yüzeyinde bulunmuş olabileceği düşünülen akarsular veya sıvıların bulunabileceği bir kratere indirildi. Ama eğer canlı yaşayan ise bizim bildiğimiz formdaki canlılar suyla yaşayabilirler. Böyle bir sulak bölgede daha önceden yaşayan ve kalıntısı kalmış mikroorganizmaların fosillerinin bulunup bulunmadığını araştıracaklar” dedi.

İZ BULAMAYACAĞI İZLENEMİ DOĞUYOR

Yaşam izi bulunup bulunamayacağı yönündeki ihtimalin ise güya yarıya olduğunu bildiren Prof. Dr. Özdemir, şöyle konuştu:

Bir şey anlatmak çok şiddet. Bizim bildiğimiz yaşam formları suyla ilişkilendirilebiliyor. Su olduğu yerde canlılar üreyebiliyor, gelişebiliyorlar. Fakat Mars’ta önceden su var mıydı bizim bildiğimiz formda, diğer bir nesil değişken mıydı o kanalları oluşturan, izlere baktığımızda bir nesil sıvının izlerini görüyoruz ve burada gerçekten de canlı yaşayan mıydı bunları anlayışlı olmak gerçekten çok baskı.

Zaten Mars yüzeyine gönderilen uzay araçlarının en birinci hedefi bu, canlı olup olmayacağına dair izleri araştırıyorlar. Daha önce farklı ülkeler de gönderdi lakin şu belli başlı kadar hiçbir iz bulanamadı ne yazık ancak. Bunları düşününce bu ‘Azim’ uzay aracının da başarılı olamayacağını, canlıların olduğuna dair bir iz bulamayacağı izlenimi doğuyor doğrusu. çok büyük bir fark çıkabileceğini düşünmüyorum kanımca.”

DRON DENEMESİ YAPILACAK

Uzay aracında bazı deney düzenekleri olduğunu da anlatan Prof. Dr. Özdemir, içinde bir de dron götürdüğünü kaydetti. Orada süratli hareket karşılamak amacıyla test yapılacağını açıklayan Prof. Dr. Sacit Özdemir, daha ince bir atmosferi olduğu için özel imalat bir dron yapıldığını söyledi.

11 MİLYON KİŞİNİN İSMİ MARS’A İNDİ

Salda Gölü’nün Jezero Krateri’ne jeolojik yapısının benzerliği sebebiyle incelendiği ve canlının yaşayabileceği, fosil olarak kalıntısının bulunabileceği bir bölge izlenimi verdiğini de anlatan Prof. Dr. Özdemir, uzay aracındaki bir takım garip noktaları şöyle anlattı:

“Bir acayip özellik ise dünya üzerinden takriben 11 milyon insanın ismi bir çipe yazılarak bu uzay aracıyla birlikte Mars yüzeyine indirildi. NASA’nın sayfasında bu bilgiye dair not var ama insanların tüm listesi var mı, emin değilim. Çip üstüne kullanım yapan halk müziği üzerinden seçilmiş yaklaşık 11 milyon kişinin isminin yazılarak bu uzay aracıyla Mars yüzeyine indirildiği bilgisi var. Türkiye’den uygulama var mı bilmiyorum, özellikle çocukların fazla ilgisini çeken bir konu.”

BİR MERHABA DEMEK 20 DAKİKA SÜRÜYOR

Bu günlerde Mars’ın gökyüzünde görülebildiğini de gösteren Prof. Dr. Sacit Özdemir, akşam güneş battıktan daha sonra batı, güneybatı yönünde hafif bir parlaklığa sahip, astronomik terimle bir kadir civarında, kırmızımsı portakal renginde Mars gezegeninin izlenebileceğini söyledi. Mars’ın Dünya’ya 200 milyon kilometre kadar bir uzaklığa sahip olduğunu bildiren Prof. Dr. Özdemir, Işık hızıyla sinyalin gelmesi garip bir özellik, ışık hızı sonlu olduğundan takriben 10 dakika sürüyor.

Yani oradaki Azim uzay aracıyla haberleşmemiz, sinyal göndermesi 10 dakika, ona buradan sinyal göndermemiz de 10 dakika sürüyor ışık hızıyla, radyo sinyalleriyle. Yani uzayda mesafelerin ne dek büyük olduğunu vurgulamak açısından ayrıntıları ile belirtmek istedim. Fakat Mars şu anda dünyaya en yakın gezegen. Buna karşın bir ‘merhaba’ aramak bile oradaki bir canlıyla; yaklaşık 20 dakika sürüyor” diye konuştu. (DHA)

İlginizi ÇekebilirNASA için Salda'da araştırma yapan Prof. Dr. Balcı'dan çarpıcı açılamaNASA için Salda’da araştırma yapan Prof. Dr. Balcı’dan çarpıcı açılama

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın