Japonya’da aşı etkisini azaltabilecek yeni değişim bulundu

 Japonya’da aşı etkisini azaltabilecek yeni değişim bulundu

Covid-19 salgınında mutasyon endişesi dünya kamuoyunu meşgul ederken, Japonya’da konuya dair yeni bir gelişme yaşandı. Ülkede mevcut aşıların etkinliğini azaltma potansiyeli bulunabilecek mutasyonlara sahip yeni bir virüs türünün tespit edildiği bildirildi.

Japonya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID), yeni tipin Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları ile aynı başak proteini mutasyonuna sahip olduğunu, ama İngiltere mutasyonunda görülen “N501Y” mutasyonunu bulundurmadığını açıkladı.

Yeni tipin menşei kesin olarak tespit edilemezken, Japonya Baş Kabine Sekreteri Katsunobu Kato ise virüsün halihazırda 2’si yurt dışından gelen 93 kişiye bulaştığını doğruladı. Öteki bütün vakaların Kanto bölgesinde saptama edildiğini belirten Kato, “Uzmanlar, söz konusu türün mevcut türlerden daha bulaşıcı olma riskinin bulunduğuna ve yayılımının sürmesi halinde vakalarda ani bir artışa yol açabileceğine inanıyor” ifadelerini kullandı.

MUTASYON VAKA SAYISI 150’Yİ AŞTI

Japonya’da Sağlık Durumu Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre toplam Covid-19 vaka sayısı dün itibarıyla 424 bin 48’e ulaşmış, ölü sayısı ise 7 bin 378’e yükselmişti. Ülkede şu başlıca kadar İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarını taşıyan 151 Covid-19 vakası tespit edilmişti. İHA

İlginizi ÇekebilirZonguldak'ta 16 mutasyonlu virüs vakasına rastlandıZonguldak’ta 16 mutasyonlu virüs vakasına rastlandıİlginizi ÇekebilirKomşuda mutasyon paniği! Sokağa çıkma yasağı ilan edildiKomşuda dönüşüm paniği! Sokağa çıkma yasağı bildiri edildi

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın