İlaca yüzde 20 zam kararı

 İlaca yüzde 20 zam kararı

“Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değiştirme Yapılması Hakkında Karar” Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kararda “Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak TL cinsinden 1 Euro değeri, 2021 yılı için bir önceki dönemde uygulanan 1 Euro değerinin yüzde 20 fazlasını geçemez. Bu kararın yayımı tarihinde Fiyat Değerleme Komisyonu toplanır ve Euro değerini ilan eder” denildi.

Eczacılık kaynakları, kararın hap fiyatlarında yüzde 20 zam anlamına geldiğini ve pazartesi günü yürürlüğe gireceğini belirtti.

TEB BAŞKANI: HASTALARIMIZIN ABİLECEĞİ KADAR UCUZ OLMALI

Kararı sozcu.com.tr’ye değerlendiren Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, “Biz Türk Eczacıları Birliği olarak temel olarak ilacın ulaşılabilirliğini önemsiyoruz. Zam konusu noktasında ise herhangi bir beklentimiz yoktu. Her sene yapılan rutin bir başvuru formu” dedi.

“İlaç fiyatları, ilacı piyasada tutmaya yetecek düzeyde olmalı, fakat aynı zamanda hastalarımızın alabileceği ya da kamuya da büyük tartma olmayacak değin ucuz olması manâlı” diyen Çolak, “Somurtkan takdirde hap yokluğu veya kıtlığı ile aleyhinde karşıya geliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BU ZAM ECZACILARIN ZARARA UĞRAMASI ANLAMINA GELİYOR’

“Burada ifade etmem gereken kayda değer bir nokta ise bu zam, eczacıların zarara uğraması, kârlılıklarının düşmesi anlamına geliyor. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde düzenleme yapılmadığı sürece tablo bu yönde sürecektir.” diyen Çolak şöyle devam etti:

“Bildiğiniz üzere Türkiye’de ilacın fiyatını da eczacılarımızın kârlılık oranını da Afiyet Bakanlığı belirlemektedir. İlaç Fiyat Kararnamesi ise eczacının gelirlerinin belirlendiği başlıca kaynaktır. 2009 yılından bu yandan İlaç Fiyat Kararnamesi’nde eczacı lehine bir düzenleme yapılmamıştır.

Bu da eczacıların reel gelirinde ciddi bir azalma anlamına gelmektedir. On yılı aşkın süredir İlaç Fiyat Kararnamesi’nde yeni bir değişiklik yapılmasını bekliyoruz. Bu sebeple eczacıların hesaplı kayıplarını telafi etmek için İlaç Fiyat Kararnamesi’nde hem kademeler keza de kârlılık yüzdeleri güncellenmelidir.”

İlginizi Çekebilir2021 yılı açık ve gizli vergi zamları ile başladı2021 yılı açık ve kuytu ücret zamları ile başladıİlginizi ÇekebilirEkmek zammı mahkemelik olduEkmek zammı mahkemelik olduİlginizi ÇekebilirGökhan Özoğuz 'Bizim gündemimiz' dedi ve zamları tek tek sıraladıGökhan Özoğuz ‘Bizim gündemimiz’ dedi ve zamları tek tek sıraladı

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın