İğne yapmayı bilenler ve emekli doktorlar göreve çağrılıyor: Dakikada bir birey ölüyor

 İğne yapmayı bilenler ve emekli doktorlar göreve çağrılıyor: Dakikada bir birey ölüyor

Koronavirüs mutasyonun yoğun olarak görüldüğü İngiltere olgu sayıları ve ölümler artmaya devam ediyor. Ülkede, günde 2 milyon kişiye aşı yapılması hedeflenirken emekli doktorlar ve iğne yapmayı bilenlerin de göreve çağrıldığı ifade ediliyor.

İğne yapmayı bilenler ve emekli doktorlar göreve çağrılıyor: Dakikada bir kişi ölüyor

Didem MERCAN

KORONAVİRÜS mutasyonunun görüldüğü İngiltere’de Covid-19’a tabi ölümlerde ciddi çoğalma yaşanıyor. Türkiye’de Covid-19’a ilişkin aşılama stratejisi, satın alınan doz miktarı ve aşılama takvimi tartışılırken İngiltere’de şimdiye dek nüfusun takriben beş milyonunu aşılandı. İngiltere’deki aşılama sürecini ve son gelişmeleri İngiltere Tabipler Birliği Kuzey Londra Bölgesi Başkan Yardımcısı Teoman Sırrı ve Covid Bölümü’nde ödev yapan Nörolog Dr. Ben Turner BirGün’e değerlendirdi.

İngiltere’de ortaya çıktığı düşünülen değişim sonrası koronavirüs yüzde 70 daha süratli yayıldığını açıklayan Sırrı, “Yaklaşık Olarak dakikada bir birey hayatını kaybediyor ve her 30 saniyede ise bir birey hastaneye kaldırılıyor. Son 24 saat içinde Birleşik Krallık’ta bin 820 kişi, şu belli başlı değin toplam ise 93 binden pozitif birey hayatını kaybetti. İngiltere Covid-19’a bağlı ölü sayının en çok yaşandığı Avrupa ülkesi oldu” dedi.

GÜNDE 2 MİLYON KİŞİ AŞILANACAK

Sağlık çalışanlarının üzerindeki baskının arttığını ve hastanelerin fazla zor durumda olduğunu ifade eden Sırrı, şöyle devam etti: “hemen İngiltere’de bütün gerekli olmayan ameliyatlar durduruldu. Hastanelerde yer bulmak imkânsız hale geldi. İngiltere bu gidişatı durdurmak için günde 2 milyon kişiye aşı yapmayı hedefliyor. Bu gaye doğrultusunda 24 saat açık aşı yapma merkezleri açmaya çalışıyorlar ve yine bu bağlamda emekli doktorlar ve iğne yapmayı bilenler göreve çağrılıyor.”

ALERJİSİ OLANLARA YAPILMIYOR

İngiltere’nin şu lahza da BioNtech ve Moderna’yı kullandığını bildiren Sırrı, “Alerjisi olanlara Pfizer aşısı yapılmıyor. Öncelik bakım evlerinde kalan yaşlılar, onların bakıcıları ve 80 yaş üstü olan kişiler. Şu Anda ağır ağır 70 yaş üstü ve kronik hastalara aşılar verilmeye başlandı’’ dedi.

Son günlerde İsrail’de ortaya çıkan araştırmalara da değinen Sırrı, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Yapılan birincil açıklamalarda Pfizer aşısının yüzde 90’lara varan koruma sağladığı söylenmişti oysa İsrail’de yapılan bir takım çalışmalar öbür veriler ortaya koyuyor. İsrail’in araştırmasına tarafından, ikinci doz erken yapılmazsa yüzde 33’lük bir korumadan bahsediliyor. Bu büyük bir problem çünkü elde fazla fazla aşı değil. Çok çabuk ve telaş bir şekilde birincil dozu herkese vermeye çalışıyorlar. Yani ikinci dozun tez yapılması aşının koruyuculuğu bakımdan kayda değer. İlk dozdan daha sonra ikinci doz üç hafta içinde yapılmalı fakat şu aşamadaki plan 12 hafta daha sonra yapılması yönünde. Gecikme olursa ilk dozun koruyuculuğu fazla düşer bu nedenle ikinci doz çok çabuk bir şekilde verilmeli.”

AŞI MERKEZLERİ KURULACAK

Barts Health NHS Trust Covid Bölümü’nde devir yapan Nörolog Dr. Ben Turner, Birleşik Krallık’ın Pfizer, AstraZeneca ve yakında Moderna aşılarını kullanmaya başlayacağını belirtti. Turner, aile hekimliklerinde aşılamanın yapıldığını ve yakında kurulacak aşı merkezlerinde bu aşılamanın devam edeceğini hatırlattı.

Tüm aşıların küçükte olsa komplikasyon riski taşıdığını gösteren Dr. Turner sözlerinin şöyle noktaladı: “Tüm aşılarda bağışıklık sisteminin uyarılması sebebiyle bazı riskler ortaya çıkabilir, mesela kas zayıflığı ve vücudun bazı bölgelerinde karıncalanma, duyumsuzlaşma, istemsiz hareket ve his kayıplarına niçin olan Guillain Barre Sendromu, Brakial Nörit (Omuz ve çevresinde sancı ve kas güçsüzlüğü) yaşanması söz konusu. Sanırım Pfizer aşısı olduktan daha sonra bende bu komplikasyonu (Brakial Nörit) yaşadım. Ne eyvah ki, BAME raporunda belirtildiği gibi, popülasyonun takriben yüzde 50’si aşı yaptırma konusunda gönülsüz ve yeniden bu kişilerin Covid-19 açısından yüksek risk aşağı oldukları biliniyor.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın