‘Hamilelikte 3 aydan daha sonra Covid-19 aşısı yaptırın’

 ‘Hamilelikte 3 aydan daha sonra Covid-19 aşısı yaptırın’

Türkiye Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, Türkiye’de bir ayda 100 bin gebelik olduğunu belirterek, bunların bir kısmının corona virüsü geçirdiğini ve bazılarını takip ettiklerini söyledi.

RİSK GRUPLARI DİKKAT!

Türkiye Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan FOTO: DHA

Annenin Covid-19 geçirse bile çok özel durumlar yaşanmadığı sürece hastalığın bebeğe bulaşmadığını bildiren Gürgan, “Eğer rahatsızlık çocukta sorun yaratmıyorsa o süre önce tehlike grubu gebelere aşı yapılmalı. Risk grubu gebelerden kastımız; yaşları ileri, diyabeti veya tansiyonu olan ya da obez olan kişiler. Aşı onları fazla daha koruyacaktır. Bildiğiniz gibi çocuğun rahimde gelişmesiyle ilgili olan koşul birincil 3 aydır. Bu süreçte bazen iğne yaptığınız zaman alev yükselmeleri oluyor. Yüksek ateş bazen rahim içindeki  çocuğun beyin sistemini sıkıntıya sokabilir. Bu her aşı için geçerlidir, ateşle ilgilidir. O süre diyoruz oysa; birincil 3 ayda bu riski ortadan kaldırmak için gebelikte aşı yaptırmayalım. 3 aydan sonradan yaptırın. Ama tekrar altını çizerek söylüyorum, aşı çok önemlidir. Aşılamada gebelere öncelik olmalıdır” dedi.

“TÜP BEBEK TEDAVİSİNE BAŞLAMADAN ÖNCE AŞI YAPTIRILMALI”

Prof. Dr. Gürgan, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi edinmek isteyenlerin aşılanma süreciyle ilgili de, “Planlı bir şekilde istenilen ayda gebe kalmasını sağlayabiliyorsanız o zaman biz ne yapıyoruz? Hamile kalabilirsiniz lakin kayıtlı oranlarda olan iki derece derece aşımız var. O vakit biz size aşıyla bu koruyuculuğu sağlayalım. Antikorunuz yükseliyor mu bunları da bilelim. Tüp bebeğe başlamadan önce aşı yaptırılmalı. İki doz arası 28 gün. Bir ayınızı ayırın çare olun daha sonra da size 10 gün içinde  tüp bebeğe başlarız” ifadelerini kullandı. (DHA)

İlginizi ÇekebilirmRNA aşıları tehlikeli mi?mRNA aşıları tehlikeli mi?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın