Halkbank davasında ABD mahkemesinden kritik karar

 Halkbank davasında ABD mahkemesinden kritik karar

ABD’de mahkeme İran’ın alacaklılarının Halkbank aleyhine açtığı farklı bir davanın Türkiye’de görülebileceğine karar vererek, davanın reddi talebini şartlı olarak kabul etti.

Davanın Halkbank aleyhine ABD devleti göre açılan ve İran yaptırımlarını ihlal ile suçlandığı dava ile bağlantısı bulunmuyor.

İranlı grupların saldırılarından mağdur olan 876 kişinin Halkbank aleyhine dava açma talebini inceleyen yargıç, davanın Türkiye’de görülebileceğini karar verdi ve Türkiye’de yargılamanın koşulları hakkında tarafların 2 Mart’a dek anlaşmasını istedi.

BAZI ŞARTLAR BELİRLENDİ

Mahkemenin Türkiye saati ile gece saatlerinde yayımladığı kararda, “Davanın reddi kararı Halkbank’ın Türkiye’de yargılanmayı kabul etmesi, Türk mahkemelerinin yetkisini kabul etmesi ve vakit aşımına dayanan savunma yapmamasını koşul koşmaktadır” denildi.

ANA DAVAYA AYRI AÇILMIŞTI

Dava Halkbank’ın ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmekle yargılandığı esas davaya ayrı olarak açılmıştı.

ABD devletinin açtığı başlıca davanın reddedilmesi için Halkbank talepte bulunmuş, ama bu istek reddedilmişti. Halkbank ise ret kararını temyize götürmüştü.

İlginizi ÇekebilirYargıç Berman, Halkbank davasını düşürmeyi reddettiYargıç Berman, Halkbank davasını düşürmeyi reddettiİlginizi ÇekebilirHalkbank'ın reddi hakim talebinde flaş gelişmeHalkbank’ın reddi egemen başvurusunda flaş gelişme

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın