Facebook, Hareketli Görsel Arama Motoru Giphy’i Satın Aldı

 Facebook, Hareketli Görsel Arama Motoru Giphy’i Satın Aldı

Facebook, şimdi Instagram’ın bir parçası olacak GIF paylaşım hizmeti Giphy’i satın aldı. Giphy’nin kütüphanesini Instagram’a (GIF’lerin özellikle Hikayelerde özellikle yaygın olduğu) ve diğer Facebook hizmetlerine daha derinlemesine entegre etmeyi planlıyor. Facebook yedi yaşındaki şirket için ne kadar ödediğini açıklamasa da, Axios fiyatın 400 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Facebook’un ürün başkan yardımcısı Vishal Shah bir blog yazısında “Instagram ve Giphy’i bir araya getirerek, insanların Hikayeler ve doğrudan da mükemmel GIF’leri ve çıkartmaları bulmasını kolaylaştırabiliriz.” dedi.

Facebook, GIF’leri çeşitli hizmetlerine getirmek için yıllardır Giphy API’lerini kullanmaktadır. Facebook’a göre, Giphy’nin günlük trafiğinin yaklaşık yüzde 25’inden sadece Instagram zaten sorumlu ve şirketin diğer uygulamaları yüzde 25’lik bir başka bir oran oluşturuyor.

En azından öngörülebilir gelecek için, Facebook özel kullanım amaçlı markalı içerikten para kazandıran hizmeti kapatmayacak. Giphy ekibi “Giphy’yi daha geniş ekosistemin kullanımına açık hale getirmeye devam edeceğiz” diye yazdı.

Halen kendi GIF’lerinizi yükleyebilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz. Geliştiriciler ve Giphy’nin API ortakları, büyük GIF kütüphanesine, Giphy’nin çıkartmalarına ve emojilerine de erişebilecek. Bu ortaklar arasında Twitter, Slack, Skype, TikTok, Tinder ve Samsung bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın