Esrarengiz bir hastalık: Iletken bağırsak sendromu

 Esrarengiz bir hastalık: Iletken bağırsak sendromu

Leaky Gut ya da insanlar arasında tanıdık ismiyle iletken (sızdıran) bağırsak sendromu farklı sebeplerle ortaya çıkan bir sindirim sorunudur. Normal şartlarda bağırsakta bulunan sıkı bağlar, sadece sindirilmiş besinlerin, mineral ve vitaminlerin geçişine müsade veriyor. Bu sıkı bağlardaki açılmanın yaşanması durumunda ise iletken bağırsak sendromu olarak tanımlanan şart ortaya çıkıyor.

Uzm. Dyt. Uzm. Klinik. Psk. Merve Özün verdiği bilgiye göre, bu sıkı bağların açılmasıyla birlikte toksinler, mikroplar, sindirilmemiş gıda parçaları gibi beğenilmeyen maddelerin geçişine imkan sağlanmış oluyor. Kan dolaşımına geçen bu maddeleri tanımayan bağışıklık sisteminin bu maddelere saldırması sorunu ortaya çıkarıyor.

GÖZDEN KAÇIRILMAMASI GEREKİYOR

Son yıllarda yapılan bilimsel incelemeler ışığında, otoimmun hastalıkların altında yatan en büyük nedenlerden birinin, geçirgen bağırsak sendromu olabileceğine işaret eden Uzm. Dyt. Uzm. Klinik Psk. Merve Öz, Bugün, alerji, astım, otizm, kronik yorgunluk sendromu, buhran/anksiyete, egzema, haşimoto tiroidi, multiple skleroz, sedef, romatoid artirit, ülseratif kolit, ürtiker, Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıkların kökeninin bu sendromla ilişkili olabileceği tartışılıyor. Dolayısıyla bu hastalıkların tedavi edilmesi için geçirgen bağırsak sendromunun gözden kaçırılmaması tartma taşıyor dedi.

Hipokrat, MÖ 450 yılında, bütün hastalıklar bağırsaktan başlar, bağırsak hasta ise vücudun geri kısmı da hastadır demiştir. Günümüzde bağırsaklar ikinci beyin olarak kabul edilmektedir diyen Uzm. Dyt. Uzm. Kli. Psik. Merve Öz, sözlerine şöyle devam etti:

Bağırsaklarımızda keza yararlı, hem de zararlı bakteriler bulunuyor. İyi bir beslenme düzeni ile bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısı artıyor. Sağlıksız beslenildiğinde ise kötü bakterilerin sayısı arttığı gibi, yararlı bakterilerin de sayısı azalıyor. Bağırsak florası, yeni adı ile bağırsak mikrobiyotası ne dek zinde ise yorgunluk, stres, zararlı bakterilerle çaba de bir öyle kuvvetli oluyor. Bağırsak mikrobiyotasındaki dengesizlik, bağışıklığın düşüşüne neden olurken, obezite, alerji, tavır bozuklukları, anksiyete, bunalım gibi farklı alanlara yönlendirilmiş nörolojik ya da psikolojik sorunlarla da ilişkilendirilmektedir.

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU OTOİMMÜN HASTALIKLARA ZEMİN HAZIRLAYABİLİYOR

Geçirgen bağırsak sendromunun otoimmün hastalıklara zemin hazırlayabildiğini vurgulayan Uzm. Dyt. Merve Öz, stres, çevresel toksinler, gıda yanlışları, antiyobiyotikler, antideprasanlar ilk önce olmak üzere, yersiz kullanılan ilaçlar, bakteri ve/veya virüs gibi patojenler, organ bozukluklarının bağırsak geçirgenliğine sebep olabilecek etmenler aralarında yer aldığını anlattı.

DOĞAL BESLENME TEDAVİ İÇİN OLMAZSA OLMAZ

FOTO: SHUTTERSTOCK

Geçirgen bağırsak sendromunun tedavi edilebilen bir hastalık olduğunun ve öncelikle hastalığa sebep olan nedenlerin saptama edilerek ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dyt. Merve Öz, şu bilgileri verdi:

Doğal beslenme, geçirgen bağırsak sendromu tedavisinde oldukça önemlidir. Doğal olmayan besinler, pozitif tarım ilacı, ağır metal ve benzeri zararlı bileşene maruz kalabilirler ve bağırsak duvarına zarar verme potansiyeline sahip olabilirler. Yaklaşık 8-10 saat kaynamış kemik ve et suyu, glutamin, lizin, glisin içereceğinden, bağları onarmaya asistan olacaktır. Fermente sebzeler, yani konut turşuları bağırsak mikrobiyotasının zenginliğini artırıp koruyucu duvar oluşturması açısından önemlidir. Süt Şekeri intolaransı olmadığı takdirde fermente süt ürünleri de bağırsak mukozasını ve geçirgen bağırsağı onarmaya muavin olur. Omega 3 yağ asitleri bağırsak tamiratında kayda değer rol oynamaktadır. Glutamin, glisin, lizin, prolin, bağırsak bariyerinin onarımını gerçekleştirebilir. (DHA)

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın