DSÖ’den zehir zemberek aşı açıklaması: Anlaşmayı baltalıyorlar

 DSÖ’den zehir zemberek aşı açıklaması: Anlaşmayı baltalıyorlar

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, bir takım G7 ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Covid-19 aşılarının adaletli dağıtımının finansmanı için 4,3 milyar dolarlık yeni fon sağladığını hatırlatarak, ülke liderlerine teşekkür etti.

Ghebreyesus, “Bu fonlar ve bağışlar, 2021’in birincil 100 günü içinde bütün ülkelerde sağlık çalışanlarının ve yaşlıların aşılanmasına başlangıç hedefimizi gerçekleştirmeye bizi bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.

G7 ülkelerinin liderlik gösterdiğini fakat bütün ülkelerin adım atmasına gereksinim olduğunu gösteren Ghebreyesus, “Adaletli aşı dağıtımını adamakıllı finanse etmek için hala asgari 22,9 milyar dolarlık bir boşlukla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

“SATIN ALINACAK AŞI YOKSA PARANIN ÖNEMİ YOK”

“Satın alınacak aşı yahut paranın önemi değil” diyen Ghebreyesus, bazı ülkelerin dünyada adaletli aşı dağıtımını sağlayan COVAX anlaşmasını baltaladığını bahis etti.

Ghebreyesus, “şimdi bir takım yüksek gelirli ülkeler, Covid-19 aşı üreticileriyle COVAX’ın sahip olduğu anlaşmaları baltalayan ve COVAX’ın satın alabileceği doz sayısını azaltan sözleşmeler yapmaktadır. Fonumuz olsa bile Covid-19 aşılarını yoksul ülkelere ama yüksek gelirli ülkelerin COVAX’ın yaptığı anlaşmalara hürmet göstermesi ve işbirliği ile verebiliriz” dedi.

FRANSA AŞILARININ YÜZDE 5’İNİ PAYLAŞACAK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüğünü açıklayan Ghebreyesus, “Macron ile çok verimli bir görüşme yaptım ve ona Fransa’nın dozlarının yüzde 5’ini COVAX ile paylaşma taahhüdü için teşekkür etmek isterim” dedi.

“DÜNYADA EŞİT AŞI DAĞITIMI YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELERİN ÇIKARINA”

Covid-19 virüsünün ne kadar uzun zaman dolaşırsa aşıların daha eksik etkili ışık halkası getirebilecek şekilde değişmesi için o kadar çok fırsat olacağını savunan Ghebreyesus, “Bu bir destek meselesi değil. Bu bir epidemiyoloji meselesidir. Covid-19 salgını her tarafta sona ermedikçe onu hiçbir yerde sonlandıramayacağız. bu nedenle sağlık durumu çalışanlarının, yaşlıların ve diğer tehlike altındaki grupların küresel olarak Covid-19 aşıları için birincil sırada yer almasını karşılamak, yüksek gelirli ülkeler dahil tüm ülkelerin çıkarınadır” ifadelerini kullandı.

AŞILARI STRATEJİK KULLANMASI

Aşıların stratejik kullanılması gerektiğini savunan Ghebreyesus, “Daha artı Covid-19 aşısı geliştiriliyor, onaylanıyor ve üretiliyor. Herkese yetecek değin olacaktır. Oysa şimdilik ve bu yılın geri kalanında aşılar sınırlı bir kaynak olacak. Onları elimizden geldiğince stratejik kullanmalıyız” dedi.

KONGO’DA HAYATINI KAYBEDENLERE TAZİYE MESAJI

Ghebreyesus, arasında İtalya’nın Demokratik Kongo Cumhuriyeti büyükelçisinin de bulunduğu 3 kişinin yaşamını yitirdiği Kongo’da Birleşmiş Milletler konvoyuna yönelik hamle hakkında da izah etme yaptı.

Ghebreyesus, “Bugün Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bir insani destek konvoyuna düzenlenen ve İtalyan Büyükelçisi de dahil elde etmek üzere üç kişinin hayatını kaybetmesine neden olan atak sebebiyle derinden üzülüyorum ve son derece endişeliyim. İtalya hükümetine ve halkına olduğu dek ailelerine de en derin taziyelerimi arzetmek isterim” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilirİlk kez insanlara bulaşan türü görüldü! Korkutan gelişme DSÖ'ye bildirildiİlk defa insanlara bulaşan türü görüldü! Korkutan gelişme DSÖ’ye bildirildiİlginizi ÇekebilirDSÖ'den AstraZeneca aşısına onayDSÖ’den AstraZeneca aşısına onaylama

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın