Dolar, euro ve altın fiyatlarında son koşul…

 Dolar, euro ve altın fiyatlarında son koşul…

ABD senet faizleri kaynaklı dolara yönelim ve tehlikeli varlıklardan kaçış hafta başında piyasalarda sert satışları beraberinde getirirken bugün Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı piyasada istikamet belirleyici olarak izleniyor.

TCMB söylemlerinin desteğiyle Kasım’dan beri yüzde 20’nin üzerinde değerinde şampiyon TL’de uzun bir aradan sonradan bu hafta ilk kez değerinde kaybı yaşandı.

DOLAR

EURO

ALTIN

Dolar/TL Ağustos 2020’den beri ilk önce 6.9’a kadar geriledikten sonra 7.0680’e değin yükseldi. Kurdaki yükseliş bütünüyle daimi olmadı ve kur bu sabah güne 7 seviyesinin hemencecik altında başladı.

TCMB’den genel beklenti politika faizinin bugün yüzde 17 seviyesinde sabit bırakılması yönünde. Azınlık beklentilerde ise faiz artışı yer alıyor.

Enflasyonun önümüzdeki aylarda mevcut yüzde 14.97’den yükselişini nisana kadar sürdürmesi ve sonradan düşüşe geçmesi bekleniyor. Enflasyondaki yükselişin TCMB’yi yeni bir faiz artışına götürüp götürmeyeceği ve bu artışın şubatta gerekli olup olmayacağı piyasa açısından net yok.

TCMB ise son dönemde uzun vadede enflasyona odaklı sıkı para politikasını “kararlılıkla uzun bir müddet” sürdüreceğini, “piyasanın önünde” hareket edeceğini ve gerekirse “ek finansal sıkılaşma” yapabileceğini belirtiyor.

Bu kapsamda piyasalar TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) karar metninde yaptığı değişiklikleri de önümüzdeki dönem politika bileşimini tahmin etmek için kullanacaklar. Piyasalar yalnızca mümkün bir faiz artışını değil yılın sonuna içten beklenen indirimlerin de zamanlamasını kavramak için TCMB söylemlerini son dönemde daha yakından takip ediliyor.

AĞBAL ‘UZUN SÜRE GÜNDEMDE DEĞİL’ DEMİŞTİ

Ağbal Reuters söyleşinde enflasyon varsayım patikası üzerinde yukarı yönü olan risklerin önemini koruduğuna dikkat çekerek “bu yıl içinde faiz indirimini uzun bir süre gündeme almanın mümkün gözükmediğini” söylemişti.

Reuters anketinde 2021 sonu politika faizi için varsayım veren 18 katılımcının medyan beklentisi yüzde 14 seviyesinde. 2021 sonu için beklentiler yüzde 12-17 bandında.

Son dönemde TCMB’nin kuvvetlenen sıkı duruş söylemlerinin gerisinde ilk faiz indirimi beklentileri de ötelenmiş durumda. Ağbal’ın enflasyon raporundaki söylemleri ve Reuters söyleşisindeki yılın büyük bölümünde indirimin olası görülmediğine yönelik açıklaması sonrası ikinci çeyrekteki indirim beklentilerinin üçüncü çeyreğe kaydığı görülüyor.

Faiz indirimlerine karşın beklentilerde öteleme TCMB’nin beklenti anketine de yansırken dün Societe Generale, “Türkiye: Şampiyon her şeyi alır” başlıklı notunda TCMB’nin üçüncü çeyrekte 100 baz puan ve dördüncü çeyrekte ilave olarak 100 baz puan daha indirime gitmesini beklediğini açıkladı. Societe Generale aynı raporda dolar/TL’nin sene sonunda 6.2’ye gerilemesini beklediğini de belirtti.

KÜRESEL PİYASALARDA DOLAR GÜÇLENDİ

ABD 10 takvim tahvil getirisi kısa vakit önce test ettiği ve küresel piyasalarda sert bir satış getiren bir takvim zirvesinden sınırlı da olsa geriliyor.

Küresel piyasalarda dolar, ABD perakende satışlarının artması ve ekonominin toparlanmasına dair beklentilerin güçlenmesiyle yükseldi. ABD perakende satışları ocak ayında yüzde 5.3 yükseldi. Ekonomistlerin tahmini perakende satışlarının yüzde 1.1 artacağı yönündeydi.

Dolar endeksi, gece seansında yüzde 0.2 arttıktan sonradan sabahki Asya seansında 90.943 seviyesinde yatay seyretti.

Bugün PPK haricinde TCMB, haftalık para ve banka ve menkul kıymet istatistiklerini ve Şubat ayı tüketici güven endeksi de peşine düşüp takip edilecek.

2 MİLYAR DOLAR ARTABİLİR

Haftalık verilerde bankacılar lokallerin döviz ve altın birikimlerinin 2 milyar dolar civarında artmış olduğunu öncü verilerden hesaplıyor.

TCMB’nin döviz alım ihalelerine başlamak için dedolarizasyonu bir ön koşul olarak belirlediği için dedolarizasyon yakından takip ediliyor. Piyasa kısa süre önce başlayan dedolarizasyonda kalıcılığı izliyor.

Lokallerin tanıdık olmayan para mevduatları 2020 yılında yaklaşık 42 milyar dolar artıştan daha sonra 22 Ocak haftasında 236.1 milyar dolarla tarihi zirveyi görmüş arkasından ise aylar sonradan ilk kez iki hata defalarca gerilemişti.

BORSA

Yapı Kredi Yatırım göre hazırlanan teknik analizde, “Endekste 1,580 boy bölgesini aşma denemelerinin oluşturduğu aşağıda baskının devam ettiği belirtilerek, “Bu kapsamda oluşan seans içi geri çekilmelerde ilk kayda değer yardım olarak izlediğimiz 1,520 seviyesini koruma çabasını sürdüren piyasada, gün içerisinde bu noktanın önemini koruyacağını düşünüyoruz.

Endeksin kısa vadeli yükseliş potansiyelini sürdürebilmesi için geri çekilmelerde 1,520 desteğini koruması gerekiyor. Bu durumda tekrar 1,580 direncini aşma denemeleri etkisini sürdürecektir.

1,520 altındaki hareketlerin ise piyasada 1,500 ve 1,430 seviyelerine yönelik zorlama oluşturabileceğini göz önünde bulunduruyoruz. böylece piyasada 1,520 desteğini yükseliş yönündeki pozisyonlar için stop loss noktası olarak almaya devam ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

DOLAR

Ahlatcı Yatırım tarafından hazırlanan bültende şöyle denildi

Şubat ayına 7,32 TL’de yer alan 200 jurnal üssel hareketli ortalama seviyesinin altında başlayan dolar/TL kuru, keza dolar endeksinde yaşanılan gerileme keza de TCMB başkanı Naci Ağbal’ın kısa vadede faiz indirim beklentilerine kapıyı kapatan ve şahin duruşun devam edeceğine yönelik açıklamaları ile 6,90 TL’nin altını deneme etti.

Bugün yapılacak olan yılın ikinci Para Piyasası Kurulu toplantısı ve faiz kararı öncesinde politika faizinde herhangi bir değişiklik beklenmezken önceki gün ABD 10 yıllık bağ faizlerinde yaşanan yükseliş sonrasında kurun 7,00 TL seviyesine yakın hareketi devam ediyor.

Haftanın dördüncü operasyon gününde piyasada oluşan fiyatlamaları ve haber akışlarını yakından izlemeyi sürdüreceğiz.
Teknik olarak incelediğimizde kurda 7,00 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi.

Para girişinin oluşturduğu aşağı yönlü baskının devamı ile birlikte kurdaki eğilimin altında yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,95, 6,89 ve 6,85 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek bölgeleridir. 7,00 üstünde kalıcılık sağlanması durumunda ise yükselişlerde 7,07, 7,12 ve 7,15 direnç seviyeleri takip edilebilir.

ALTIN

ÜNLÜ & Co tarafından hazırlanan analizde şu ifadeler kullanıldı:

Ons altın destek bölgesinde tutunmaya çalışıyor. Kıymetli metaller ABD senet faizlerindeki yükselişin etkisini en net hisseden varlıklar olurken altının ons fiyatının 1800 doların altındaki seyrini sürdürdüğünü görüyoruz.

Tahvil faizlerinin yüksek olmasının yanında küresel gerginliklerin düşük olduğu bir dönemden geçiyor olmamız da güvenli liman algısından önemli ölçüde avantaj karşılayan ons altının cazibesini azaltıyor.

Teknik açıdan bakıldığında ise 1765 dolar yardım noktası olarak kalmaya devam ediyor. Altının bu bölgede tutunması durumunda yukarı yönlü tepkiler verdiğini görebiliriz.

Ancak kısa vadeli görünümün değişmesi için 1820 ara direnç elde etmek üzere 1830 doların aşılması gerektiğini düşünüyoruz. CFTC vadeli operasyon kontratlarının halihazırda manâlı ölçüde long olması da altının daha artı takviye bulmasını zorlaştıran bir unsur olarak kabul edilebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın