Crew Dragon Kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’yla Kenetlenmesine Saatler Kaldı

 Crew Dragon Kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’yla Kenetlenmesine Saatler Kaldı

NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i taşıyan SpaceX’in uzay aracı Crew Dragon ile TSİ 17:30’da Uluslararası Uzay İstasyonu’yla kenetlenmesi bekleniyor.

Crew Dragon dün Falcon-9 roketiyle Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmıştı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın astronotları ilk kez özel bir şirketin tasarladığı kapsül ile uzaya gidiyor.

Crew Dragon’un otomatik olarak Uluslararası Uzay İstasyonuna kenetleneceği duyuruldu. Herhangi bir sorun çıkmaması durumunda astronotlar bu kenetlenme esnasında bir müdahalede bulunmayacak.

Crew Dragon Kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu'yla Kenetlenmesine Saatler Kaldı

Crew Dragon Kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’yla Kenetlenmesine Saatler Kaldı

Deneyimli astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken, 19 saat sürmesi beklenen yolculuğun tamamlanması ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotlara ve Rus kozmonotlara katılacaklar. Buradaki görev sürelerinin yaklaşık olarak 4 ay sürmesi bekleniyor.

NASA TARİHİNDE BİR İLK

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzay araçlarını 2011 yılında emekli ettiğini duyurmuştu. Bu tarihten itibaren Uluslarası Uzay İstasyonu’na astronot göndermiyordu.

Ayrıca daha önce hiçbir uzay yolculuğunda özel bir şirketle anlaşılmamıştı. Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX şirketi ile NASA 2,6 Milyar Dolarlık bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşmede yer alan maddelere göre SpaceX firması Uluslarası Uzay İstasyonu’na altı astronot seferi düzenleyecek.

Deneyimli astronotlar Hurley ve Behnken’in misyonlarında başarılı olmaları halinde bir sonraki uzay yolculuğunun Ağustos ayında gerçekleşeceği belirtildi.

Amerikan Havacılık şirketi Boeing’de aynı sözleşme koşullarında NASA ile bir sözleşme imzalamıştı.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın