Corona virüsü aşısı ile ilgili dikkat çekici araştırma: Bir doz yetiyor

 Corona virüsü aşısı ile ilgili dikkat çekici araştırma: Bir doz yetiyor

Araştırmacılar Danuta Skowronski ve Gaston De Serres, Pfizer’ın ABD Gıda ve İlaç Dairesi’yle paylaştığı corona virüsü aşısının verilerini inceleyerek bazı sonuçlar elde etti.

Bilim insanları New England Journal of Medicine isimli saygıdeğer tıp dergisine gönderdikleri araştırmada Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısının birincil dozunun yüzde 92.6 oranında koruma sağladığını duyurdu. Uzmanlar hükümetlerin aşının ikinci dozunu vermeyi ertelemesi gerektiğini söyledi.

ULUSAL GÜVENLİK SORUNU DOĞURUR

Uzmanlar, “Tek bir dozun ne kadar zaman koruma sağlayacağına dair belirsizlik olsa bile ikinci dozun bir ay daha sonra vurulması sağlığa kısa vadede fazla eksik katkı sağlar” dedi.

Yapılan açıklamada, “Yaşanan aşı eksikliği sorununa karşı ikinci doz aşıların ertelenmesi bir milli güvenlik meselesidir ve eğer bu durum dikkate alınmazsa bu kış ABD’deki hastanelerde Covid-19’a alt sebeplerle hastaneye kaldırılanların veya ölümlerin artması bekleniyor” denildi.

Bu araştırma ile ilgili Pfizer bir izah etme yaptı. Pfizer’ın yaptığı açıklamada alternatif aşı dozu ile ilgili demin detaylı bir arşatırma yapılmadığı ve bunun sıhhat yetkililerinin kontrolü altında olduğu belirtildi.

İlginizi ÇekebilirCorona virüsü ile ilgili dikkat çekici araştırma: Marketlerde dikkatli olunCorona virüsü ile ilgili sinyâl araştırma: Marketlerde itinalı olun

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın