Corona ani görme kayıplarına neden olabilir

 Corona ani görme kayıplarına neden olabilir

Doç. Dr. Uzlaştırma Yeniad, “Corona virüsünü ağır geçiren erkek hastalarda göz damarının tıkanmasına ast olarak görme kayıpları yaşandığı saptandı. Bu virüs, asap ve kalp sistemi ilk kez olmak üzere bütün gövde sistemini negatif etkileyen bir hastalıktır” dedi.

Corona virüsü, göz sağlığını da negatif etkilediğini bildiren Yeniad, “Covid-19’un son dönemlerde gözdeki damar tıkanıklığına sebep olduğuna ilişkin tespitler var. ABD ve Türkiye’de yapılan araştırmalarda, coronanın göz damarı tıkanıklığına niçin olduğu belirlendi. Coronayı ağır atlatmış genç erkek hastalarda, kalpten kopan trombozların (pıhtı kitlesi) retina tabakasındaki damarları tıkayarak körlüğe sebep olduğuna ilişkin önemli yayınlar da yapıldı. Bilindiği üzere rutin Covid-19 tedavisinde kanı sulandırmak için kullanılan ilaçlar var. Bu ilaçlar yaşanabilecek tıkanıkları önlemek için veriliyor” diye konuştu.

GENELLİKLE GÖRME KAYIPLARI KALICI OLUYOR

Corona virüsü yan gerçekleşen ölümlerin çoğunluğu damarlarda oluşabilecek tıkanıklıklardan kaynaklandığını gösteren Doç. Dr. Barıştırma Yeniad, “Gözün arkadaki tabakasında bulunan ve görmeyi karşılayan retina dediğimiz bölgedeki damarın tıkanmasıyla ani görme kayıpları gerçekleşiyor. Görme kaybı sızısız bir şekilde aniden oluşan bir durum. Çoğunlukla tek favori görme kaybı yaşanıyor. Retina tabakasını besleyen bir damar var. Bu damar tıkandığı süre retina oksijensiz kalarak ani görme kaybı yaşanıyor. Göz tıkanıklığında dakikaların koskocoman bir önemi var. Doktora gitmekte geç kalınırsa, tedavinin hiçbir faydası görülmüyor. Genelde görme kayıpları daimi oluyor. Göz sağlığımız hiçbir zaman eskiye dönmüyor” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirZonguldak'ta 16 mutasyonlu virüs vakasına rastlandıZonguldak’ta 16 mutasyonlu virüs vakasına rastlandı

NORMALDE GENÇLERDE GÖZ DAMARI TIKANIKLIĞI GÖRÜLMEZ

Alışılagelmiş şartlarda gençlerde damar tıkanıklığının görülme olasılığının fazla düşük olduğuna belirten Yeniad, “Göz damarlarında tıkanıklığın olabilmesi için, ileri yaşlarda gelişen kalp hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı hastalığının mevcut olması gerekiyor. Coronadan nedeniyle göz damarlarında tıkanıklık gerçekleşen kişiler tahmin edilenin aksine genç hastalardır. Olağan şartlarda genç hastalarda göz damarı tıkanıklığına böylece rastlamayız. Onun için genç hastalarda göz damar tıkanıklığını corona virüsüne bağlamak mümkün. Çünkü 30 ve 40’lı yaşlarda retinada damar tıkanıklığı böylece rastladığımız bir koşul değil” dedi.

VÜCUTTAKİ COVİD-19 HASARI ÖNLENİRSE DİĞER GÖZ KURTARILABİLİR

Göz damarının tıkanması durumunda görme olasılığının azaldığına dikkati çeken Doç. Dr. Barış Yeniad, “Göz harfleri göremez, okuyamaz ülkü geliyor. Oysa, bir iki metrelik mesafeyi görebilir duruma geliyor. Retina bölgesinde büyüyen damar tıkanıklığı ani büyüyen bir durumdur. Eğer vücuttaki Covid-19 hasarı önlenebilirse, diğer göz kurtarılabilir. Corona semptomları olan bir hasta, görmeyle ilgili problem yaşadığı durumda, vakit kaybetmeden mutlaka göz kliniklerine başvursun. Yalnızca görme kaybı olarak düşünülmesin öbür negatif etkiler de gelişebilir. Tespit edilen hastaların hiçbirinde öncesinde herhangi bir göz rahatsızlığı yok diye konuştu. (DHA)

İlginizi ÇekebilirSon dakika... 20 Şubat corona virüsü verileri açıklandı! Yükseliş devam ediyorSon dakika… 20 Şubat corona virüsü verileri açıklandı! Yükseliş devam ediyor

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın