Beyin ve cisim sağlığınız için en etkili ilaç

 Beyin ve cisim sağlığınız için en etkili ilaç

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz anlattı

Prof. Dr. Derya Uludüz

Bilhassa pandemide akıllı telefonlarımızdan tek tıkla banka işlemleri, market alışverişi yerine getirmek, evden niyetlenmek bizleri büyükanne ve dedelerimizden daha eksik hareket eder ülkü getirdi. Ama bedenimizin paslanmaması ve düzgün çalışması için hareket durum. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz “Yürümek cisim sağlığınız için yapabileceğiniz en kolay lakin en etkin ilaçtır. Oysa mutlaka dışarıya yapılmalıdır” dedi ve faydalarını şöyle sıraladı:

BEYİN İŞLEVİNİ GELİŞTİRİR

■ Düzenli yürüyüş kan basıncınızı düşürerek sizi kalp ve beyin damar hastalıklarından korur, kanınızdaki iyi kolesterol HDL’yi artırır ve fena kolesterol LDL düzeyinizi azaltır. Böylece damar sertliği gibi hastalıklardan korunabilirsiniz.

■ Yürümek insülinin kan şekeri seviyenizi daha etkin bir şekilde azaltmasına yardımcı olur. Bir Takım durumlarda, Müşteri 2 şeker hastalığı yerinde diyet ve egzersizle iyice değil edilebilir.

■ Attığınız her adım kaslarınız bir uçtan bir uca sinir hücrelerine ve dolayısıyla da beyninize mesajlar göndererek yeni sinir hücresi oluşumunu sağlar. Bu şart beyin ve gövde aralarında daha fazla iletişim kanallarının açılması anlamına gelir. Keza motivasyonu, depresyonu ve ruh halini de iyileştirerek beyin sağlığını destekler.

KAS VE KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

■ Kullanılmayan, çelimsiz kaslar sizi yaralanmalara ve kronik ağrılara karşı eğilimli hale getirir. Yürüyüş yerine getirmek adale ve kemik yoğunluğunuzu artırır.

■ Uzun süreli durağanlık, hücrelere hasar veren ve potansiyel olarak kansere neden olan özgür radikallerin vücuda hasar vermesine yol açar.  Keza bağışıklık sistemini de zayıflatır.

STRESLE SAVAŞIR

■ Çalışma, stresle baş etmek ve anksiyeteyi (vesvese) azaltmada en etkili yöntemlerden biridir. Herhangi bir somut aktivite ile beyinde salgılanan endorfin, dopamin gibi kimyasallar stresi azaltır. Özellikle aerobik çalışma, gerginlik hormonu kortizolü düşürür.

■ Hareket ettikçe vücudunuz enerji harcar. Yaktığı enerji vücutta glikojen olarak depolanan glikozdan gelir. Glikojenin azalmasıyla vücudunuz çoğalan enerji talebini yerine getirmek için yağ ve proteini glikoza dönüştürmeye başlar. Böylece alıştırma yapmaya başladığınızda, yağ depolarınız eriyecektir.

DAHA SAĞLIKLI GENLERI ÖZENDIRME EDER

■ Yapılan araştırmalar gösteriyor ancak, bir jurnal egzersiz bile kas hücrelerindeki genlerde ani değişikliklere yol açabilir. Söz konusu genlerin birçok enerji metabolizmasında, insülin yanıtında ve kaslardaki iltihabi süreçte rol alıyor. Başka bir deyişle egzersiz yaparak daha sağlıklı genlere sahip olabilmeniz muhtemel.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın