ABD’nin Texas eyaletinde OHAL bildiri edildi

 ABD’nin Texas eyaletinde OHAL bildiri edildi

ABD’nin sert kış koşullarıyla mücadelesi devam ederken, bilhassa Texas eyaletinde etkili olan kış fırtınası sebebiyle vatandaşlar zorlama günler geçiyor.

Milyonlarca kişiyi elektriksiz bırakan, marketlerin önünde tüp ve su kuyruğu oluşmasına yol açan kış fırtınası, Texas’ta günlük hayatı durma noktasına getirdi.

OHAL İLAN EDİLDİ

Federal Ivedi Şart Yönetimi Ajansı (FEMA), ABD Başkanı Joe Biden’ın eyalette şiddetli kar fırtınası nedeniyle doğaüstü hal (OHAL) ilan ettiğini bildirdi.

FEMA kadar yapılan açıklamada, “Başkan Biden, 11 Şubat 2021’de başlayan ve sürekli şiddetli kış fırtınasından kaynaklanan acil durumlar sebebiyle eyalet, bölgesel ve yerel bazda müdahale çabalarını teşvik etmek için federal destek emri verdi” dedi.

Biden, geçtiğimiz hafta sonu Texas için bir acele şart bildirimi onaylamıştı ancak OHAL ilanı, FEMA’nın yardıma ihtiyacı olan kişiler için daha fazla kaynak ve yardım sağlamasına imkan tanıyor. Federal finansman hem, eyalet genelinde ivedi duruma karşın önlemler için maliyet paylaşımı sağlıyor.

İTFAİYE MUSLUĞU DONMUŞTU

Texas eyaletinde devamlı kış fırtınası sebebiyle Houston kentinde ısınma ihtiyaçlarını gideremedikleri için şömine yakan aile yangına niçin olmuş, San Antonio’da ise bir binada meydana çıkan yangına müdahale için durum yerine gelen itfaiyenin musluğu donunca alevler kısa sürede yayılarak araçlara sıçramıştı.

“İYİ BİR BABA EDINMEK İSTEDİĞİM İÇİN KIZLARIMA EŞLİK ETTİM”

Texas’ta yaşam durma noktasına gelirken, Cumhuriyetçi Eyalet Senatörü Ted Cruz’un Meksika’ya tatile gitmesi de büyük tepki çekmişti. Eleştiriler üstüne Texas’a dönen Cruz, istifa etmesi yönündeki yoğun baskılar üstüne yorumlama yaparak, “dobra dobra yanlış” olduğunu kabul etmişti.

Kızlarının tatile çıkmak istediğini söyleyen Cruz açıklamasında, “İyi bir baba elde etmek istediğim için kızlarıma eşlik ettim. Ekibim ve ben yetkililerle aralıksız irtibat halindeyiz. Elektriğin gelmesini, suyun akmasını, evlerin ısınmasını istiyoruz” ifadelerine yer vermişti.

İlginizi ÇekebilirTexas felaketi yaşıyor... Marketler boşaldı, halk temiz su bulamıyorTexas felaketi yaşıyor… Marketler boşaldı, halk pak su bulamıyor

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın