AB, İran ile olan nükleer anlaşmayı destekliyor

 AB, İran ile olan nükleer anlaşmayı destekliyor

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüştü. Görüşmenin arkasında yapılan açıklamada, Michel’in Ruhani’ye Avrupa Birliği’nin (AB) 2015 yılında İran ile küresel güçler arasında kabul edilen Müşterek Ayrıntılı Eylem Planı’ndan (JCPOA) nükleer anlaşmasının tamamen uygulanmasını desteklediğini belirttiği aktarıldı.

Michel ise sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştüm. AB, JCPOA’nın tam olarak uygulanmasını desteklemektedir. Olumlu adımlarla desteklenen diplomasi alanı bu aşamada çok kayda değer” dedi.

İran Yüksek Lideri Ayetullah Ali Hamaney ise bu hafta içinde yaptığı açıklamada, ABD’den İran’a yönelik yaptırımları kaldırması karşılığında İran’ın anlaşmaya baştan katılabileceğinin ve ABD’den “laf değil, eylem” başvurusunda bulunmuştu. (İHA)

İlginizi Çekebilirİran, Nükleer Silahların Yayılması Anlaşması'nın ek protokollerini durduruyorİran, Nükleer Silahların Yayılması Anlaşması’nın ilave protokollerini durduruyor

İlginizi ÇekebilirEMO: 'Nükleer santralin her şeyi yabancı ama kazası yerli'EMO: ‘Nükleer santralin her şeyi yabancı fakat kazası yerli’

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın